Як вибрати каску для альпінізму
Як вибрати каску для альпінізму?
Беззаперечна істина: каски рятують життя. Вони проектуються, щоб захистити Вашу голову від різного сміття — чи то живого каменя, чи карабіну, що випадково пролітав повз вас, а також захищають у разі падіння. Розглянемо каску як необхідний засіб забезпечення безпеки Вашої сірої речовини.
Типи касок
Всі каски призначені для захисту черепа від раптових ударів, але працюють вони по-різному.
Каска з підвісною системою
Ці каски традиційно мають міцну зовнішню оболонку яка підтримується та відокремлюється від голови підвісною системою з лямок. Такою системою зазвичай обладнані будівельні каски. Енергія удару поглинається за рахунок пружної деформації зовнішньої оболонки яка, як правило, повертається до своєї первісної форми після завершення дії ударної сили. Така система добре поглинає вертикальні удари, такі як падіння каменів. Недоліком підвісних систем є їх порівняно більша вага.
Каска з пінним поглиначем удару
Це легший за вагою варіант конструкції каски, що поєднує тоншу оболонку та підкладку з полістирольної чи поліпропіленової піни. Енергія удару поглинається за рахунок її пластичної деформації. Це означає, що підкладка деформується остаточно та безповоротно. Така система дозволяє більш ефективно розсіювати енергію як вертикального удару, так і ударів ззаду та з боків, які частіше трапляються при падіннях. Міцність каски з пінним поглиначем удару залежить від товщини оболонки, яка може варіюватися від тонкого пластикового покриття до напівжорсткої конструкції з міцних полімерів. Такі каски є легкими та найбільш популярними, але менш довговічними через особливості тонких оболонок.
Каску слід вибирати залежно від того, для яких цілей Ви збираєтеся її використовувати, а також за зручністю посадки.
Збираєтеся на лід? Вибирайте каску з товщою оболонкою та меншою кількістю вентиляційних отворів — інакше Ви будете вразливі до величезної кількості уламків льоду, які сипатимуться на Вашу голову.
Лазите в теплу пору року, чи в теплому кліматі? Обирайте каску з більшою кількістю вентиляційних отворів, які забезпечать хорошу циркуляцію повітря.
Вага
Якщо Ви часто подорожуєте, або ходите довгі стінні маршрути (BigWall) і вага є важливим фактором для вибору спорядження — обирайте каску з пінним поглиначем.
Ліхтарик
Сьогодні всі каски обладнані системами кріплення ліхтарів. Затискачі можуть мати різні кріплення, тому слід переконатися, чи сумісні вони з Вашим ліхтариком.
Підбір посадки каски
Після того як ви вибрали кілька варіантів касок, які підходять вам за технічними характеристиками, постає головне питання: “Чи підійдуть вони для моєї голови?”.
Каскою, яка була підібрана належним чином, вы будете користуватись із більшим задоволенням, ній вам буде зручніше і вона буде забезпечувати вам кращий захист. Прикро, коли каска підібрана не вірно, і все закінчиться тим, що вона буде «жити своїм життям» на вашій голові і заважатиме вам при сходженні.
Перед купівлею, краще випробувати каску в магазині товарів для альпінізму. Одягніть каску, переднім обідком на лоб. Уникайте її нахилу назад, в такому разі ваш лоб залишиться незахищеним.
Регулювання каски
Більшість касок для альпінізму, добре регулюються по розміру. Як тільки ви відрегулювали її по розміру, перш ніж застібнути ремінь під підборіддям, зробіть наступне: похитайте з боку в бік вашою головою. Навіть не застібнута каска не повинна спадати і має добре сидіти на голові. Якщо каска щільно сіла на вашій голові, застібніть ремінь під підборіддям, регулювальні ремені каски повинні утворювати букву “Y” навколо ваших вух з обох боків голови. Ремені не повинні провисати або бути перекрученими. Потім вдягніть на плечі рюкзак і перевірте, чи достатньо простору, щоб підняти голову і подивитися в гору, при цьому каска не повинна вам заважати.
Додатково
Збираєтесть у великі гори або плануєте зайнятись льодолазанням? Тоді вам необхідно буде надягти під каску балаклаву або шапку, це допоможе зберегти від холоду вашу голову та вуха. Деякі моделі касок обладнані спеціальними знімними заглушками для вентиляційних отворів.
Тестування та сертифікація
Всі каски, доступні в магазині TopRope.com.ua відповідають стандартам EN, які визначають міцність касок.
В реальних умовах найбільш імовірними є удари, при яких каска зазнає впливу ударної сили у вертикальній площині, або в момент коли голова піднята вгору під кутом у 45-60 градусів. Тому додатково до тестів, в яких враховується лише сила вертикального удару, каски тестують за стандартами CE (European Committee for Standardization — Європейський комітет зі стандартизації) та UIAA (Union Internationale des Associations d’Alpinisme — Міжнародне об’єднання федерацій альпінізму), які додатково до прямого удару зверху тестують каски також на удари з боків під кутом у 60 градусів.
Яка ж різниця між цими двома видами сертифікацій?
Каска, яка має сертифікат UIAA відповідає більш жорстким вимогам. При тестуванні виробів за стандартом EN 12492, використовуються ті ж самі випробувальні методи, але на об’єкт дослідження створюється на 20% менше ударного навантаження ніж при дослідженнях CE сертифікації. Отже, майте це на увазі, порівнюючи моделі.
Час замінити каску?
Каски для скелелазіння та альпінізму мають обмежений термін “життя”. В найкращому випадку вашу каску слід замінити, якщо з часу її виготовлення минуло 10 років. Дату виготовлення як правило вказують на самій касці.
Навіть при використанні спеціальних домішок, які перешкоджають шкідливому впливу ультрафіолету на пластик, з якого виготовляють каски, вони залишаються вразливими до цього типу сонячного випромінювання. Ультрафіолет з часом значно зменшує міцність пластику. Якщо ви часто використовуєте вашу каску, то термін її служби слід скоротити до максимум 5 років.
Уважно оглядайте каску перед застосуванням. Майте на увазі: в будь-який час ви може бути потрапити в ситуацію, після якої подумаєте, “я б серйозно вплутався, якщо б не моя каска”. Після того як каска один раз добряче «попрацювала», зберігши ваше здоров’я або життя настав час замінити її на нову.
Пам’ятайте, ви повинні обов’язково замінити каску, якщо вона тріснула, була деформована, була пошкоджена сама каска або ремені.
Догляд за каскою
Щоб подовжити термін служби вашої каски і, відповідно, вашого мозку слід дотримувати декількох нескладних правил при використанні першої.
- Перед використанням перевіряйте стан всіх застібок та інших пластикових частин підвісної системи та системи регулювання розміру.
- Регулярно оглядайте стропи підвіски — вони мають бути рівними, не деформованими та прилягати до голови без перекручень.
- Перед використанням слід впевнитися, що пінний поглинач удару добре закріплений на зовнішній оболонці та не має значних деформацій.
- Ультрафіолетове випромінювання шкідливо впливає на пластик, з якого виготовлена зовнішня оболонка, тому не тримайте каску на сонці, коли не користуєтеся нею.
- Оберігайте каску від ударів, контактів з гострими чи іншими агресивними поверхнями, коли не користуєтеся нею. Мікротріщини, що виникають в корпусі каски погано позначаються на її міцності.
- Намагайтеся переносити каску в рюкзаку — це забезпечить для неї захист від небажаних пошкоджень.
Не використовуйте ніяких замін
Не варто заощаджувати на своєму житті та здоров’ї, використовуючи під час схождень будівельні каски, або каски для інших видів спорту. Вони пристосовані для іншої діяльності, але не для альпінізму. Вони не проходять належних випробувань, їх конструкція не пристосована для захисту вашої голови в умовах форс-мажорних обставин, які можуть виникнути під час сходження. Добре підібрана каска для альпінізму – це найкращий захист, який ви можете купити для вашого мозку. Отримуйте задоволення та будьте в безпеці!
Купити каску для альпінізму з асортименту TopRope.com.ua. Доставка по Україні безкоштовна.