Газові пальники: призначення, вибір, запобіжні заходи в поході

Приготування їжі на пальнику
Приготування їжі в поході або на виїзді – питання, яке стає актуальним, як мінімум, двічі на день. Дрова знайти не скрізь легко. Іноді їх просто немає, або розведення багаття на певній території просто заборонене (наприклад через небезпеку виникнення лісових пожеж в літній сезон). Погода може бути сира, а дощ іти не один день. І в таких умовах розведення багаття вимагає чималого досвіду і майстерності у добуванні первісного джерела життя. Пальники ж дозволяють заощадити сили після довгого переходу ввечері, а вранці поспати трохи довше. Необхідність збирати гори дрів відпадає, посуд набагато менше закопчується, а їжа рідше пригорає.
Газовий пальник: інструкція по застосуванню
Газові пальники – це найпростіший і доступний сучасному туристу спосіб роздобути вогонь. Ціни на них починаються від 150 грн.
Працюють вони на зрідженому газі в балонах об’ємом 230 і 450 гр. Від витоку газу вберігає спеціальний клапан, так що вся система відрізняється високою безпекою.
Газовий пальник дуже простий в експлуатації. Він накручується на балон, відкривається вентиль і газ підпалюється сірниками, запальничкою або п’єзопідпалом, який є в більшості сучасних пальників. Все ж обов’язково візьміть з собою сірники в герметичному пакеті і сухий спирт про всяк випадок. Особливо під час походу у віддалених від джерел цивілізації місцях. П’єзопідпал або запальничка, як і будь-який інший пристрій, може зламатися. А ви залишитеся без вогню.
Газові пальники: запобіжні заходи
Газовий балон потрібно встановлювати на рівному майданчику і стежити, щоб конструкція не перекинулася і не стала причиною пожежі і опіків. Встановлювати краще на камені або землі, і в жодному разі, не на сухій траві.

Газовий пальник зі шлангом подачі палива та вітрозахистом
Є газові пальники зі шлангом подачі палива. Сам пальник встановлюється більш стійко на грунті. Можна і слід застосовувати вітрозахисний екран.
Істотний недолік газових пальників – їх нестабільна робота при низьких температурах. Незважаючи на те, що газова суміш розрахована на роботу при температурі до -23 С, коли балон охолоджується, вода закипає набагато довше. Або пальник взагалі перестає працювати, так як замерзлий газ не надходить нагору. Використання пальника зі шлангом дозволяє перевернути балон, і газ надходить в пальник під дією сили тяжіння. Щоб запобігти замерзанню при холодній погоді, зберігайте балон вночі у спальнику, а вдень під верхнім одягом ближче до тіла.
Переваги газових пальників:
- доступність обладнання
- простота в експлуатації
- можливість перезаправляти балон
- відсутність неприємного запаху і кіптяви на посуді
- невелика вага
- високий рівень безпеки
Недоліки газових пальників:
- нестійка конструкція
- висока витрата палива
- нестабільна робота при замерзанні балона
Інтегровані газові системи

Інтегрована система Jetboil
Системи, типу Jetboil, продають відразу з казанком, який накручується на пальник, вітрозахистом і додатковими аксесуарами. Переваги їх використання – більш швидке закипання води та економна витрата палива. У комплект входить підставка для використання пальника з іншим посудом і підставка-тринога під балон для його більшої стійкості. До недоліків інтегрованих газових систем відноситься їх більш висока вартість.
Сучасний Прометей
Газовий пальник – це оптимальний похідний варіант вогню для невеликих груп туристів 2-5 чоловік, які вирушили в похід насолодитися природою. Якщо компанія велика, її можна розділити на відділення по наметах, кожне з яких самостійно займається приготуванням їжі.
Використання пальника дозволяє завдати мінімальний збиток навколишньому середовищу. Немає необхідності ламати гілки і залишати після себе випалену землю вогнища.